The Apevia TFX-PFC500W is a 500W TFX form factor power supply designed for small form factor PCs. Featuring a quiet 80mm fan, 14 fixed cables including versatile 20+4 and 8pin CPU connectors, and full range active PFC (90-264V), it delivers stable power with comprehensive multi-level protections. Ideal for professionals seeking reliable, space-saving power solutions without compromise.
| ASIN | B0CWNDFKHF |
| Best Sellers Rank | #134 in Computer Power Supplies |
| Brand | Apevia |
| Compatible Devices | Computer |
| Connector Quantity | 14 |
| Connector Type Used on Cable | EPS, PCI Express |
| Cooling Method | Air |
| Customer Reviews | 4.3 4.3 out of 5 stars (421) |
| Fan Size | 80 Millimeters |
| Form Factor | TFX |
| Item Dimensions | 6.9 x 3.3 x 2.5 inches |
| Manufacturer | APEVIA |
| Maximum Input Voltage | 264 Volts (AC) |
| Mfr Part Number | TFX-PFC500W |
| Minimum Input Voltage | 90 Volts |
| Model Name | TFX-PFC500W |
| Model Number | TFX-PFC500W |
| Number of Fans | 1 |
| Output Wattage | 500 |
| Power Supply Design | Non-Modular |
| System Bus Connector Type | 20+4 Pin |