🍫 Indulge in Power: The Ultimate Protein Bar Experience!
FUEL YOUR DAY - Packed with 30g of Metamyosyn protein to power your workouts and busy lifestyle.
NUTRIENT RICH - Fortified with 17 essential vitamins and minerals for optimal health.
ADULT APPROVED - Crafted for adults seeking a balanced and tasty nutrition solution.
CONVENIENT NUTRITION - Perfect meal replacement bar for on-the-go professionals.
DELICIOUSLY INDULGENT - Satisfy your cravings with the irresistible Vanilla Caramel Churro flavor.
The Met-Rx Big 100 Colossal Vanilla Caramel Churro Bar is a meal replacement bar designed for adults, featuring 30g of Metamyosyn protein, 17 essential vitamins and minerals, and a deliciously indulgent flavor. With 9 bars per pack, it's the perfect on-the-go nutrition solution for busy professionals.
Specifications
Product Name
HEALTH_PERSONAL_CARE
Weight
898 g
Units
9 count
Serving Recommendation
1 bar
Brand
Met-Rx
Age Range Description
Adult
Can I get my met r x protein bars from prime on subscribe n save .?
Are these something i could use to gain weight? i’ve struggled to gain my whole life, i’m 20f, 5’6 and 110 pounds.
How many bars come in the 6 pack (count of 3) listing?
Why did the price randomly double?
Common Questions
Trustpilot
TrustScore 4.5 | 7,300+ reviews
Reema J.
Perfect platform for hard-to-find items. Delivery was prompt.
1 month ago
Meera L.
Smooth transaction and product arrived in perfect condition.
","image":["https://m.media-amazon.com/images/I/71oENY-D7RL.jpg","https://m.media-amazon.com/images/I/81-rTt9F1LL.jpg","https://m.media-amazon.com/images/I/51MvCQMe0xL.jpg","https://m.media-amazon.com/images/I/91AQwEP54+L.jpg"],"offers":{"@type":"Offer","priceCurrency":"TND","price":"394.21","itemCondition":"https://schema.org/NewCondition","availability":"https://schema.org/InStock","shippingDetails":{"deliveryTime":{"@type":"ShippingDeliveryTime","minValue":5,"maxValue":5,"unitCode":"d"}}},"category":" nutritionbarsanddrinks","review":[],"aggregateRating":{"@type":"AggregateRating","ratingValue":4.5,"bestRating":5,"ratingCount":1}},{"@type":"FAQPage","mainEntity":[{"@type":"Question","name":"Can I get my met r x protein bars from prime on subscribe n save .?","acceptedAnswer":{"@type":"Answer","text":"At my local Walmart and grocery stores they are like $2 a bar. There's a bigger variety on Amazon, in my opinion, since my stores only sell two or three flavors. I get the churro box here for $16 & if I buy them at my local stores, which they don't carry this flavor, it would cost $18... So I'm saving $2. In the long run I save money getting the bars on Amazon and getting a bigger variety of flavors plus I get free shipping and I don't have to go out of my house."}},{"@type":"Question","name":"Are these something i could use to gain weight? i’ve struggled to gain my whole life, i’m 20f, 5’6 and 110 pounds.","acceptedAnswer":{"@type":"Answer","text":"Thank you for your interest in MET-Rx! The way in which you incorporate protein into your diet will determine whether or not you will gain weight. Caloric intake and energy expenditure are two factors in weight gain.\n\nThe Recommended Daily Intake (RDI) of protein for healthy adults is 0.8 grams per kilogram of body weight or 0.36 g per pound. This recommendation was developed for average adults who live a less active or sedentary lifestyle. It is meant to prevent deficiencies and not for highly active individuals such as athletes or bodybuilders looking to gain muscle and increase strength."}},{"@type":"Question","name":"How many bars come in the 6 pack (count of 3) listing?","acceptedAnswer":{"@type":"Answer","text":"I don’t know. I never done it that way. I just buy a box at a time."}},{"@type":"Question","name":"Why did the price randomly double?","acceptedAnswer":{"@type":"Answer","text":"If you keep checking, you'll find different prices at different times. I just ordered b/c I found the price had dropped to a little over $15, which is a lot better for 9 bars than the prices for buying them one at a time at Wawa or CVS. I ordered two boxes. Choc Chip Cookie Dough (only ones I buy)."}}]}]}