The iSpring WSP-100SL is a reusable whole house spin-down sediment filter rated at 100 microns, designed to capture large particles like rust, sand, and dirt before water reaches finer filtration stages. Featuring Siliphos technology, it actively prevents scale and corrosion, protecting your plumbing system. With easy-to-install 1" MNPT and 3/4" FNPT fittings and durable brass construction, it’s the essential first line of defense for cleaner, clearer water throughout your home.
| ASIN | B075ZDXLQ9 |
| Batteries Required? | No |
| Batteries included? | No |
| Best Sellers Rank | 763,209 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) 896 in Water Filter Cartridges |
| Colour | White |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (379) |
| Date First Available | 11 May 2018 |
| Finish | Brass |
| Included Components | Water filtration system, filter cartridge, installation manual, parts |
| Item Package Quantity | 1 |
| Item Weight | 454 g |
| Item model number | WSP |
| Manufacturer | iSpring Water Systems |
| Material | Metal |
| Number of Pieces | 1 |
| Number of handles | 1 |
| Part Number | WSP-100SL |
| Product Dimensions | 6.86 x 5.08 x 6.86 cm; 453.59 g |
| Size | 100 micron |
| Style | 100 Micron |
R**E
Good
Good product, check your sizes though.
J**N
I added this filter to an Express Water Heavy Metal Filtration System based upon recommendations of reviewers of several makes of filter systems. I was amazed how much water is released from the clean out sessions of the spin out mechanism. Based on recommendations I opted for the 50micron filter. I am filtering well water that tested for high water hardness (425 ppm), and negative for other targeted problems. The filtered water has brought good tasting and clear and clean water to our house. I chose the spin down filter with the Siliphos to reduce scaling. It is located in front to the 3 part filtering system, and an ISpring Electronic Descaler is added after the 3 part system. The ISpring spin down filter is an integral part of a system I am completely pleased with.