The BOSCH GEX18V-5B15 is a cordless 18V brushless random orbit sander featuring a compact 5-inch sanding pad, ergonomic palm grip, and advanced dust collection system. Powered by a CORE18V 4Ah lithium-ion battery, it delivers up to 10,000 RPM with soft-start and constant speed control for smooth, efficient stock removal. Designed for professional-grade performance and comfort, it offers versatile dust management and a vibration dampening element to reduce user fatigue, backed by Bosch’s industry-leading warranties.
| ASIN | B09LXHQ1S4 |
| Amperage Capacity | 4.4 Amps |
| Battery Description | Lithium-Ion |
| Best Sellers Rank | #60,597 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #47 in Power Random Orbit Sanders |
| Brand Name | Bosch |
| Customer Reviews | 4.7 4.7 out of 5 stars (610) |
| Disc Diameter | 5 inches |
| Grit Number | 5.0 |
| Grit Type | Medium |
| Included Components | (1) GEX18V-5 18V Brushless 5 In. Random Orbit Sander; (1) GBA18V40 18V CORE18V® Lithium-Ion 4 Ah Advanced Power Battery; (1) 18V Charger; (1) Medium Backing Pad; (1) Sanding Disc; (1) Dust Bag |
| Item Type Name | Random Orbit Sander |
| Item Weight | 1 Pounds |
| Manufacturer | Bosch |
| Manufacturer Part Number | GEX18V-5B15 |
| Manufacturer Warranty Description | Bosch 18V cordless power tools and 18V chargers are covered by a five year limited warranty; Bosch 18V batteries are covered by a three year limited warranty. For more information, visit manufacturer’s website |