The DITEK DTK-120HW is a UL1449 listed Type 1 surge protector designed for 120 VAC, 20 Amp circuits. It features a robust 22,500 Amp surge capacity, an ultra-fast 1 millisecond response time, and a convenient LED indicator for real-time status. Its compact aluminum design makes it ideal for professional environments like offices, apartments, and hotels, ensuring your sensitive electronics stay safe from damaging power surges.
| ASIN | B00SYYLY9U |
| Amperage | 22500 Amps |
| Best Sellers Rank | #35,948 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #271 in Surge Protectors |
| Brand | Ditek |
| Color | Black |
| Customer Reviews | 4.6 out of 5 stars 35 Reviews |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Item Weight | 9.12 ounces |
| Manufacturer | DITEK |
| Maximum Current | 20 Amps |
| Mfr Part Number | DTK-120HW |
| Model Number | PSP72KA_18 |
| Number of Outlets | 1 |
| Number of Ports | 1 |
| Other Special Features of the Product | Surge Protection |
| Plug Type | Type B |
| Power Plug Type | Type B - 3 pin (North American) |
| Recommended Uses For Product | Apartment, Hotel, Office, Restaurant, TV |
| Shape | Rectangle |
| Special Feature | Surge Protection |
| Total Power Outlets | 1 |
| Voltage | 120 Volts |
A**.
Very good
Excellent product, easy to install
H**E
Easy install
Easy install, great add on for excess power surges
B**H
Installed on panel, no more nuisance alarms
M**.
Lo rรกpido de la entrega
Muy compacto y fรกcil de instalar
L**A
Excellent value
Very satisfied with this item
R**R
Super fast shipping. Less than 16 hours.
Amazing shipper, great product.
M**X
Simple parallel connected surge protector
S**R
This model (DTK-120HW) documentation states threaded nipple is 3/4" diameter--not true
I purchased two electrical panel boxes with 3/4" inch knockout holes on both sides to support this DTK-120HW as I read the documentation before purchasing three of them. After arrival, began to test whether the threaded nipple will fit through the knockout hole of panel box (see attached diagram for dimensions). The DTK-120HW's nipple was too wide (actually 1" diameter, not 3/4"). I gave the product 2 out of 5 stars due to bad documentation. At first I thought it was the panel box, but after measuring the hole in the panel box, which is exactly 3/4" inch diameter, the DTK-120HW was the problem. This is why it is important to test with one device or panel box before buying more to ensure everything is as correct as the documentation says it is. I will post at a later date after I resolve this problem and conduct further tests on this device, which has set me back by two days worth of troubleshooting. Not happy.