![75QNED92A6A 75-Inch 4K UHD Smart TV, (α8 AI Processor, Freeview Play and Amazon Alexa, 120Hz) [Model 2025]](https://m.media-amazon.com/images/I/817zbmIXdxL._AC_SL3840_.jpg)
Desertcart purchases this item on your behalf and handles shipping, customs, and support to Tunisia.
📺 Elevate your viewing game with LG’s 75” 4K QNED – where innovation meets style!
The LG 75QNED92A6A is a 75-inch 4K UHD Smart TV featuring MiniLED backlighting with precision dimming, Dynamic QNED colour technology, and a 120Hz refresh rate. Powered by the α8 AI Processor, it delivers optimized picture and immersive Dolby Atmos sound. With webOS and built-in Alexa, it offers seamless access to top streaming services in a sleek, modern design.
| ASIN | B0F5BVTC3G |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Audio Input | Optical |
| Best Sellers Rank | 671 in Electronics & Photo ( See Top 100 in Electronics & Photo ) 17 in TVs |
| Box Contents | Power Cable, Remote Control, Stand, User Manual, Warranty Card |
| Brand Name | LG |
| Colour | Black |
| Connector Types | Ethernet, HDMI, Optical, USB |
| Contrast Ratio | High |
| Control Method | Remote |
| Country of Origin | Poland |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (3) |
| Display Backlight Setting | Full Array Local Dimming |
| Display Backlight Technology | Mini-LED |
| Display Refresh Rate in Hertz | 120 |
| Display Size Class | 75 Inches |
| Display Technology | Mini Led, QNED |
| Energy Efficiency Features | G |
| HDR Format Supported | Dolby Vision, HDR10, HLG |
| Hardware Interface | Ethernet, HDMI, USB |
| Integrated Surround Sound Format | Dolby Atmos, α8 AI Sound Pro (Virtual 9.1.2 Up-mix) |
| Internet Applications | Apple TV, Disney Plus, Netflix, Prime Video, YouTube |
| Item Dimensions D x W x H | 39.2D x 166.7W x 102.8H centimetres |
| Item Weight Without Stand | 25.7 Kilograms |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Manufacturer Part Number | 75QNED92A6A |
| Model Name | QNED92A |
| Model Number | 75QNED92A6A |
| Model Series | QNED |
| Model Year | 2025 |
| Motion Enhancement Technology | Motion Pro |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Network Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Number of Audio Channels | 9.1.2 |
| Operating Systems | WebOS |
| Product Features | Freeview Play |
| Product Warranty | 1 year manufacturer |
| Refresh Rate | 120 |
| Remote Control Technology | Infrared |
| Resolution | 4K |
| Screen Mirroring Technology | AirPlay 2, Miracast |
| Screen Size | 75 Inches |
| Signal Format | Digital (HDMI, USB, Ethernet) |
| Size | 75" |
| Speaker Description | Dolby Atmos, α8 AI Sound Pro (Virtual 9.1.2 Up-mix) |
| Total HDMI Port | 4 |
| Total USB 3.0 Ports | 2 |
| Total USB Ports | 2 |
| VESA Mount Standard | 400 x 300 mm |