The Panduit S100X150YAJ is a 2,500-pack of 1 x 1.5 inch self-laminated polyester labels designed for laser and inkjet printers. Engineered to resist moisture, oils, and extreme temperatures up to 275°F, these durable labels provide reliable cable and wire identification with a protective fold-over laminate that prevents dirt and damage.
| ASIN | B006DJ70C8 |
| Best Sellers Rank | #118,578 in Office Products ( See Top 100 in Office Products ) #1,170 in Laser & Inkjet Printer Labels |
| Date First Available | November 24, 2011 |
| Is Discontinued By Manufacturer | No |
| Item Weight | 1.55 pounds |
| Item model number | S100X150YAJ |
| Manufacturer | Panduit |
| National Stock Number | 7690-01-570-5038 |
| Product Dimensions | 12 x 9 x 1.5 inches |
S**O
Good quality as expected.
J**A
Son muy útiles y se imprimen en deskjet fácilmente
X**S
Excellent Cable Label
Excellent labels for our cables. Easy to use template. Works great in our laser printer.
K**R
Markers work .. adhesive is fine .. printing is easy
A**.
easy to use
THe labels it is easy to use just download the software and print. quality of the label is very good
E**N
great deal
these work great and save alot of time, you can print them on a laser printer.
S**C
Great product. Overpriced.
W**T
Make sure you take the time to align output with your printer!
D**N
ずっと業務でカタツムリ型の『手書き用セルフラミネートラベル』を使用していましたが、今回はこちらを購入。 テプラでまとめて識別番号などを印刷して、あらかじめラベルを作り置きできるので作業効率が向上しました。 テプラの6mmでラベル(識別番号や回線箇所など)を作成すると、プロの工事業者さんが作成するのと同等レベル になるので便利です♪ 星マイナス一つの理由はお値段。 …経費精算でシールにこの値段はなかなか理解して頂けないので、もう少しお安いと嬉しい。