Sip Your Way to Wellness! 🥄
Kroma Premium Grass Fed Beef Bone Broth is a convenient powder mix that delivers the rich flavor and health benefits of homemade bone broth. Each packet contains 15g of protein and collagen, along with turmeric and other organic ingredients, promoting gut health, immunity, and overall vitality. Simply mix with hot water for a nourishing drink or use as a base for soups and stews.
X**O
great!
Unfortunately for my wallet, this broth is incredibly good. It has the right amount of flavor, it dissolves very well (no grittiness or clumps), and I love the ingredients. I wish it was a bit cheaper but I’ll continue to pay since it’s so good!
P**Y
love love love. Pricy, but it is a really comforting, nutritious sipping broth
Ugh, it is soooooo good. Definitely my favorite sipping broth. I love this brand but it is so pricy to me. I do splurge once in awhile on my favorite products, and this is one of them. I really like the chicken broth. It is SO comforting and delicious. Just the right amount of salt, though I usually sprinkle in a few grains of celtic salt anyway.I could drink this daily or multiple times a day. I would definitely have this on hand if not feeling well. Definitely a nice way to warm up. Could certainly be used as a base for another dish, or use it to add in a few leftovers for a quick soup. But I pretty much consume it in a mug with hot water. It just tastes like perfection to me. Has that chicken noodle soup taste, but just broth.I dont rate on price, but I comment. For whatever reason, the price per ounce is less with the packets (with subscribe and save) versus the larger tub (also subscribe and save).Packets: 0.78 ounce x 7 = 5.46 ounces$27.62 divided by 5.46 = $5.06 per ounceTub: 7.8 ounces$47.02 divided by 7.8 ounces = $6.03 per ounceWeird right? I would rather have packets anyway, but I really expected a price break on the tub.
R**N
Best tasting bone broth
The best addition to my morning routine. The best taste that I look forward to!
C**2
Onion black pepper
Okay on taste don't like that there is black pepper and onion, those are high on the allergen list.
K**Y
great if you’re willing to spend the big bucks
i really liked this, very easy to use and dissolved nicely (blended and cooked) and it added a nice flavor to my soups. it’s VERY nice to have different sources of plant protein that are easily digestible for me as someone with pretty intense gut issues (although the protein content is rather low, but makes sense for plant protein) however, there is really no way i’ll be purchasing this again anytime soon due to the price. i am not sure why it’s so expensive, but it’s just truly not worth it at all to me despite the fact that i have zero complaints about the actual product itself. i am DEFINITELY not one to be overly tight with my purse strings either, especially on food… but for the amount you get, the price is just a little hard to understand for me. if price is not an issue for you, go for it!! you will not be disappointed!!! personally, i’m just not willing to make this a regular purchase.
A**R
Tastes great
Taste great. Time will tell how effective it is, but even my four-year-old grandson enjoys the taste. I need a way to get more collagen and this is perfect.
G**H
Good taste
Taste good
L**K
Perfect for travelers
Really awesome product. Wonderful taste!
Trustpilot
3 weeks ago
1 week ago