⚖️ Keep your pup lean, mean, and living the dream!
Purina Pro Plan Weight Management Wet Dog Food features real turkey and rice in a savory gravy, designed with 25% less fat to help overweight or less active dogs maintain muscle mass and a healthy weight. Free from artificial additives, it supports immune health and a shiny coat, all proudly made in U.S. Purina facilities.
Number of Items | 12 |
Item Weight | 9.75 Pounds |
Unit Count | 156 Ounce |
Occasion | Birthday |
V**E
Tastes great!
The best dog food I've ever eaten.
G**N
Very good for weight management
Our dog loved it
A**R
Dog food
Our dogs love it
D**R
Good Quality Dog Food
Our 8 year old Lab likes this food. I chose the gravy version because it adds to the overall flavour and consistency of this food. The gravy also makes it easier to eat as well as coating the kibble that I mix into her food. The ingredients are good however, the use of meat by products still needs to be clarified by Purina.
D**E
Dog Loves It!
Love adding this to my dog's fresh food, he likes it much more than kibble. He does need to watch his weight so we like using this for weight management!
G**Y
High quality & great price!
My pup has pancreatitis & needs low-fat foods. This is perfect for keeping his GI tract balanced & at a price I can afford. He loves the taste & I love the lack of his pancreatitis flare ups!
K**R
Daisy just loves the "diet" we have her on.
I have 8 cases of this dog food in my garage. I have one dog that I cannot walk her for exercise. She was a puppymill mom I adopted her from the Humane Society in Cocoa Beach. She weighed 96 lbs. was 9 yrs. old & just hada litter. I had her spayed after having all the shots & she was clear of parasites. After all of her hair grew backshe looks wide & has lots of fur around her neck. O.K. The vet wants her down 20# isn;t going to happen.Now, look up my past orders and how they got mixed up & doubled. I thought I would change her selection butit was sent along with the chicken & turkey. I couldn't get the messages across to that dept. or customer serviceso I paid for it all. It is being used 2 cans per day - one dog go figure!
D**A
Expensive!
The dogs liked it; I didn't so much. A lot of rice and gravy for so much money. Really, you'd be better off spending the money on boneless chicken breasts, cooking them up, and shredding them for the freezer. I was hoping for dogfood that would help with weight loss. This might, but sheesh, $5 a can? Never again. And I only added maybe 1/4 of a can to my two dogs' dry food dinners every day.
Trustpilot
1 month ago
3 weeks ago